Uniwersytet Trzeciego Wieku
Uniwersytet Trzeciego Wieku to inicjatywa znana od lat. To oferta skierowana dla seniorów, emerytów i rencistów, którzy po zakończeniu aktywności zawodowej, korzystając z wolnego czasu chcą nadal się uczyć i zdobywać nowe umiejętności. Uczestnictwo w zajęciach pozwala na poszerzenie wiedzy, ale często na rozpoczęcie nauki czegoś zupełnie nowego, związanego z zainteresowaniami, czego co w czasie aktywności zawodowej pozostawało wyłącznie w sferze planów i marzeń.
Uniwersytet Trzeciego Wieku: jak działa?
Uniwersytet Trzeciego Wieku to wspaniałe rozwiązanie dla osób, które przeszły na emeryturę i ciężko znoszą bezczynność. Brak zajęcia, uczucie bezużyteczności i bezsensu życia to częste przyczyny depresji osób starszych, zaś mniejsza aktywności fizyczna związana z nieustannym przebywaniem w domu – to źródło podupadania na zdrowiu. Dlatego w wielu krajach, w ramach aktywizacji seniorów i przeciwdziałania ich wykluczeniu ze społeczeństwa z powodu wieku, tworzy się miejsca oferujące różnego rodzaju szkolenia, kursy i warsztaty. Chociaż idea ta nie powstała w Polsce, to jednak w naszym kraju jest również bardzo popularna.
Wzrost zainteresowania tworzeniem Uniwersytetów Trzeciego Wieku i udziałem w prowadzonych w nich zajęciach wzrósł po 2000 roku. To wtedy wiek emerytalny osiągnęło pokolenie ludzi urodzonych po wojnie, którzy osiągnęli sukces zawodowy, społeczny i – jak się okazało – wyobrażali sobie swoje życie na emeryturze w zupełnie inny sposób niż ich rodzice.
Inne wymagania, potrzeby i oczekiwania, inny styl życia i sposób spędzania wolnego czasu sprawił, że pojawiło się zapotrzebowanie na nowe formy aktywności dla tej grupy wiekowej – zwłaszcza wśród mieszkańców dużych miast. Odpowiedzią stały się właśnie Uniwersytety Trzeciego Wieku.
Co oferują Uniwersytety Trzeciego Wieku? Najczęściej zlokalizowane są przy uczelniach państwowych lub prywatnych, domach kultury czy innych placówkach prowadzonych przez samorządy, często też stanowią oddzielne jednostki tworzone przez fundacje i stowarzyszenia. Najwięcej ofert można znaleźć w miastach.
Zadaniem Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest nauczanie i umożliwienie dostępu do wiedzy osobom starszym. Edukacja ta przybiera często formę wykładów, warsztatów czy kursów skierowanych do seniorów, niekiedy są to zajęcia nie edukacyjne, a kulturalne czy sportowe. Niektóre studia trwają kilka semestrów, ale można też zapisywać się na krótsze kursy – trwające jeden semestr.
Wśród zajęć oferowanych przez Uniwersytety są zarówno kursy językowe, jak i komputerowe, ale również wykłady – z geografii, matematyki, astronomii, ekologii, historii, kulturoznawstwa itd. Osoby zainteresowane konkretnym kierunkiem studiów zawsze mogą znaleźć coś dla siebie.
Więcej informacji:
tel. +48 512 691 333
e-mail: pleszewutw@gmail.com