Apel PKDP – kampania społeczna

Bezpieczne, wolne od przemocy seksualnej dzieciństwo możliwe jest tylko wśród odpowiedzialnych, uważnych i wrażliwych rodziców.

Z raportu Państwowej Komisji ds. Pedofilii wynika że, ofiarami przemocy seksualnej w Polsce w latach ubiegłych najczęściej były dzieci w wieku 7-15 lat. Niestety w większości przypadków nikt z najbliższego otoczenia nie zauważył nic niepokojącego. Dziecko nigdy nie jest winne wykorzystania seksualnego, zawsze pełna odpowiedzialność leży po stronie sprawcy.

Istotą pierwszej kampanii społecznej „#RozmawiajReaguj” Państwowej Komisji ds. Pedofilii, jest rozbudzenie w dorosłych opiekunach świadomości i umiejętności właściwego podejścia do dziecka skrzywdzonego. W szczególności, celem jest odbarczenie dzieci z poczucia winy i wstydu oraz zapobieganie ponownemu zranieniu po ujawnieniu sprawy.

Odczytując zamieszczony na plakacie kod QR, można przenieść się na stronę kampanii, gdzie są umieszczone wskazówki, które mogą pomóc opiekunowi małoletniego poradzić sobie z sytuacją podejrzenia wykorzystania lub faktu wykorzystania seksualnego dziecka, tak aby mógł dać małoletniemu odpowiednie wsparcie.

Plakaty do pobrania

Plakat PKD – „nie wybaczysz sobie, że nie zauważyłeś” (PNG, 865 KB)

Plakat PKD – „nie wybaczysz sobie, że nie rozmawiałeś” (PNG, 845 KB)